Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Co daje kodowanie?

Co daje kodowanie?

Programowanie to jedna z tych nowoczesnych umiejętności, która powinna być dostępna dla każdego. Tak jak kiedyś ludzie nie widzieli potrzeby nauki czytania, czy matematyki, tak niestety teraz pojawia się problem z nauką kodowania. Warsztaty programowania dla dzieci przez wielu nadal są komentowane jako aktywność, która jest niepotrzebna, momentami po prostu modna lub stworzona po to, by niektórzy rodzice czuli większą satysfakcję z powodu umiejętności ich dziecka. Tymczasem specjaliści, futuryści jak i pedagodzy mówią otwarcie o tym, że nauka programowania powinna stać z innymi podstawami edukacyjnymi w jednym szeregu. Zarówno ze względu na jej ogólnorozwojowy wpływ na dzieci, jak i naglące coraz bardziej potrzeby rynku, potrzebującego specjalistów – programistów do objęcia stanowisk, dzięki którym ludzkość nadal będzie mogła rozwijać się technologiczne.

Fakty mówią same za siebie. Już teraz na rynku pracy brakuje programistów. Świetne stanowiska nawet w olbrzymich korporacjach otrzymują młodzi, którzy po prostu pasjonują się programowanym i dzięki temu osiągają ciekawe wyniki. Prognozy wskazują na to, że już w przeciągu najbliższej dekady, rynek pracy będzie cierpiał z powodu niedoboru programistycznych umysłów, młodych entuzjastów technologii i co najważniejsze – będą to luki, które trzeba będzie zapełnić, aby zapewnić ciągłość rozwoju technologicznego.

Nauka programowania. Czy warto?

Musimy zdać sobie także sprawę tego, że z pracy programistów korzysta praktycznie każda dziedzina życia. Wielkie systemy bankowe, ale i sygnalizacja świetlna na drogach, wszystko to, potrzebne jest w tej chwili, aby móc prowadzić normalne z punktu widzenia XXI-wiecznego człowieka życie. Dlatego też osoby, które w przyszłości będą umieć tworzyć i utrzymywać praktyczne, cyfrowe i technologiczne rozwiązania, będą jednymi z najbardziej cenionych osób na rynku, niezależnie od branży, w której pracują.

Kodowanie. Jak zacząć?

Jeżeli jest taka możliwość, to jak najszybciej. Okazuje się, że dzieci rozpoczynające edukację szkolną, są już na tyle sprawne, że spokojnie mogą uczyć się pierwszych programistycznych pojęć. Obecne nastolatki, to pokolenie osób, które z łatwością przyswoi materiał informatyczny (o ile jeszcze tego nie zrobiło), lepiej niż studenci studiów wyższych dwie dekady temu. Wychowanie z tabletem w ręku sprawiło, że dzieci i młodzież odczuwają technologiczną śmiałość jak i satysfakcję z tego, jak mogą ulepszać dostępne możliwości. Ponadto niestraszna im nauka programowania dla dzieci i młodzieży, gdyż patrzą na nią także z perspektywy hobby.

Jedne z najlepszych, o ile dostępne dla dziecka są stacjonarne warsztaty programowania dla dzieci. Kielce to jedno z miast, gdzie możemy zaproponować naukę choćby w naszej szkole. Na takich kursach, dziecko w grupie rówieśników, jak i pod czujnym okiem nauczyciela z radością przyswaja kolejne materiały, rozwijając się w każdym możliwego kierunku. Od myślenia ścisłego, po naukę i odwagę do bycia jednostką kreatywną.

Brak możliwości uczestniczenia w zajęcia stacjonarnych, również nie przekreśla okazji do poznania swoich możliwości programistycznych. W sieci można odnaleźć wiele kursów i stron, zarówno darmowych jak i płatnych, które uczą młodych zapaleńców podstaw. To, o czym warto w ich przypadku pamiętać, to możliwość posiadania mentora, który w razie problemów wytłumaczy materiał czy też sprawdzi postępy dziecka.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *